Baca Sistemleri

15.01.2022
67
Baca Sistemleri

Baca Sistemleri

Alanda var olan havanın emilimi ve ortama temiz hava vermesi için baca sistemleri hayati bir önem taşır. Sağlıklı bir baca sistemi ortamdaki kötü havayı sıcak ya da soğuk hava fark etmeksizin dışarı ulaştıran baca sistemidir.

Bir ortamın havasının sağlıklı olabilmesi için düzgün çalışan bir baca sistemi mutlaka olmalıdır. Baca sistemlerinin işlevini daha iyi yerine getirebilmesi ve çalışması için bazı baca ekipmanları da kullanılmalıdır.

Bu ekipmanlara tamamlayıcı baca ekipmanları da denilmektedir. Bunlar; baca susturucusu, baca fanı, baca klapesi, çekiş düzenleyici baca klapesi ve geri akım güvenlik klapesi olmak üzere tamamlayıcı baca ekipmanlarıdır.

Çelik Baca Sistemleri

Çelik, madenler arasında en dayanıklı ve uzun ömürlü olan yapı elementleri arasında yer almaktadır. Kullanımı oldukça sağlam olan çelik hemen hemen her alanda tercih edilir. Paslanmaz özelliği ile bilinen çelik malzemeler bu yönüyle çürümeye karşı da oldukça dayanıklıdır. Çürüme sorununun olmaması kullanım amacına göre de çeliği tercih sebebi kılmaktadır. Paslanmaz çelik malzemeler kalitesinden asla ödün vermemektedir. İşte bu yüzden çelik baca sistemleri oldukça önemli ve kullanışlıdır.

Sıvı yakıt veya doğalgaz kullanarak yakma ve işleme seçeneklerinden birisi kullanılıyorsa paslanmaz çelik baca sistemleri kurdurulması gerekmektedir.

Yakıt kullanarak gerçekleştirilen işlem sonrasında ortaya çıkan zararlı gazların bir baca yolu ile atmosfere iletilmesi gerekmektedir. Çevre sağlığı gereği kullanılmak zorunda olunan baca sisteminin ise belirli standartlara uygun olması gerekmektedir.

Baca sisteminin paslanmaz çelik baca olması baca içerisinden geçecek zararlı gazların sürtünmesini azaltacağından dolayı gazların çıkışı için daha sağlıklı bir tahliye sağlayacaktır.

Kurulumdan önce gaz üreten kazanların kapasitesinin değeri hesaplanır ve binanın yüksekliği de hesaba katılarak ne kadar uzunlukta bir çelik baca sisteminin kullanılacağına karar verilir.

Havalandırma Bacası

Atık gazların tahliye edilmesini, temiz havanın içeri alınmasını ve kirli havanın dışarı atılmasını sağlayan sistemlere havalandırma bacası sistemleri denir. Kurulan sistemin çıkış noktasına baca adı verilmiş olsa da sistemin bütününü dikkate almak gerekir.

İyi bir havalandırma bacası ise sızdırmaz olmalı, yüzeyinde herhangi bir sıkıntı olmamalı ve her türlü aşınmaya karşı dayanıklı olmalıdır. O yüzden havalandırma bacasının imalatı, kullanılan parçaları ve sistemin kurulumu uzmanlık isteyen bir iştir. Bu yüzden

Sağlık açısından yaşanılan ortamdaki ve çalışma ortamının iş güvenliği koşullarına uyumu bakımından havanın tahliyesi çok büyük bir önem taşımaktadır. Her zaman için de önem verilen bir konu olmalıdır.

Baca Sistemleri Hakkında Merak Edilenler!

Baca sistemleri her türlü binalar ve işletmeler için oldukça önemlidir. İçerdeki havanın akışkanlığını ve duman tarzı her şeyin sağlıklı bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. Böylece ortamların insan sağlığını korumasında fayda oluşturur. Resmi yönetmenliklerde baca sistemleri de ısrarla bahsedilen bu sistemlerin doğru ve güvenli bir şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde kaçınılmaz sorunların oluşmasına neden olur.

Havalandırma Bacası Nedir?

Yapıların içten veya dıştan özel borular ve aspiratör sistemleri ile havalandırılmasını sağlayan bu bacalar hayati öneme sahiptir. Her türlü işletmenin veya yapının içerisinde bulunan kötü havanın dışarıya atılmasını sağlar. Duman, kötü koku, ağır koşullar gibi inan sağlığına zarar veren tüm detaylar havalandırma bacası sayesinde dışarı atılır. Böylece ortama temiz havanın alınması sağlanır. İnsan sağlığının korunmasında oldukça önemlidir.

Havalandırma bacalarının bakımı ve yenileme işlemleri aksatılmamalıdır. Montaj aşamasında her detaya dikkat edilmelidir. Bunun için doğru yerle çalışmak oldukça önemlidir. Profesyonel bir ekip tarafından doğru konumlandırılmış bacalar uzun yıllar ortamın havalanmasına katkı sağlamaktadır.

https://tr.pinterest.com/fonhavalandirmasistemleri/

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Paylaş
Ürün Sipariş Formu

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.