Evaporatif Soğutucu Sistemleri

14.08.2022
36
Evaporatif Soğutucu Sistemleri

Evaporatif soğutucu ıslak bir ped yardımıyla kuru ya da ılık havanın neme doyurularak tekrar ortama salınması ve havanın soğutulması anlamına gelir. Kısaca buharlı soğutma da denebilir.

Soğutmak istediğiniz ortamın evaporatif soğutucuya uygun olup olmadığını öğrenmenizde için Fon Air Havalandırma size yardımcı olabilir. Bu soğutucular genellikle su deposu ya da petek mekanizmasına sahiptir.

İçerideki kuru havayı emerek peteklerden geçirip nemlendirir ve dışarı soğuk hava olarak üfler. Tüm bunları yapıp odadaki havayı soğuturken oldukça az enerji harcayarak elektrik maliyetini azaltır. Ayrıca karbon salınımı da düşük olduğundan doğa dostudur.

Evaporatif soğutucular nemli ortamlardan ziyade kuru ve sıcak havanın olduğu bölgelerde daha iyi sonuçlar verir. Eğer yaşadığınız ortamdaki hava bu tanıma uyuyorsa mutlaka Fon Air Havalandırma sistemlerinin evaporatif soğutucu sistemlerini denemelisiniz.

Blyss Evaporatif Soğutucu

Uzak mesafeden de kuvvetli serinlik sağlayan çevre dostu ve ekonomik olan soğutucular nemlendirici özelliği ile hava soğutma sağlarlar. Hazne kapasitesi 5-11 litre olan bu soğutucular uzaktan kumanda ile yönetilebilir. Su haznesine buz konularak daha fazla serinlik elde edilebilir. Dış malzemesinde plastik kullanılmıştır ve su püskürtme yöntemiyle odada serinlik sağlamaktadır.

Blyss Evaporatif Soğutucu

Kabel Plus Evaporatif Soğutucu

Sadece soğutmakla kalmayan aynı zamanda ortamdaki havayı temizleyen bu soğutucu yüksek verimlidir. Havadaki toz partiküllerini tutar temiz bir hava oluşmasını sağlar. Özellikle kuru havası olan ortamlarda çalışma prensibi nedeniyle havadaki nem miktarını artırır. Uzaktan kumandalıdır ve her yere taşıyabilirsiniz. Dış gider borusu olmadığı için kolayca kurulur.

Kabel Plus Evaporatif Soğutucu

Servisi beklemeden kullanmaya başlayabilirsiniz. Şunu belirtmeliyiz ki evaporatif soğutucular klima değildir. Mutlaka açık ya da yarı açık alanlarda kullanıldığında ya da kapalı alanda camları ve kapı açık olduğunda yüksek performans gösterir. Ayrıca odadaki nem değeri düşükse verim alınabilir. Daha çok kafe, cami, çay bahçesi, teraslar gibi alanlarda kullanıma uygundur. USB çıkışı olduğu için cep telefonu ya da tablet şarj kablolarıyla prize takılabilir.

Demir Solar Evaporatif Soğutma

Özellikle tekerlekli olması sebebiyle istediğiniz yere taşıyabileceğiniz bu soğutma sistemi hem hava temizler hem de istediğiniz serinliği sağlar. İçerisinde bulunan su haznesine buz koyarak daha serin bir hava elde edilebileceği gibi zamanlaması ayarlanarak belli saatlerde çalışması ve siz odada yokken de serinlik yaratması sağlanabilir. Normal klimalara göre çok daha ekonomik olan soğutucular aynı zamanda çevre dostudur.

Çok dayanıklı olduğundan bir kere alıp uzun yıllar kullanabilirsiniz. Dışarıdaki sıcak, kuru ve kirli havayı emerek serin, nemli ve tertemiz bir hava geri verir. Bir anda çok düşük derecelere inmediği için ortamda bulunan kişileri hasta etme olasılığı yoktur. Önde gelen klima markalarına göre çok daha ulaşılabilir olduğundan bütçe dostudur.

Evaporatif Petek Fiyatları

Havaların ısınmasıyla serinlemek ancak serinlerken de sağlıklı kalmak önemlidir. Evaporatif soğutucular ile hem bulunduğunuz mekanda sağlıklı bir serinlik sağlayabilir hem de elektrik faturasından tasarruf edebilirsiniz. Evaporatif petekler özellikle uzun ömürlü olması, kolay kurulumlu olması ve geniş fiyat yelpazesinin olması nedeniyle çok tercih edilmektedir.

Soğutucu petekler hem ortamdaki havayı temizler hem de serinlik katar. Kurulum gerçekleştikten sonra düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Düşük enerji tüketimi sayesinde nereye kurduysanız o bölge en ekonomik biçimde serinleyecektir. Sadece serinlik değil aynı zamanda havadaki toz ve bakterileri de süzerek ortamdaki oksijenin temizlenmesini sağlar.

Tavuk kümesleri, gıda depoları, ahır gibi çoğu ortamda kullanılmaktadır. Pek çok farklı modeli olan evaporatif petekler kullandığınız mekana şıklık da katacaktır.

Havalandırma Sistemleri sektöründe öncü olan firmamızı arayarak Evaporatif Soğutucu projelerimiz hakkında bilgi  ve hizmet alabilirsiniz.

https://www.facebook.com/fonhavalandirmasistemleri

https://www.instagram.com/fonhavalandirma

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Paylaş
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.