Elektrostatik Filtre

18.03.2022
525
Elektrostatik Filtre

Elektrostatik Filtre Fiyatları, Ne İşe Yarar, Sistemi nasıldır, Elektrostatik Hava Filtresi, Çalışma Prensibi Nedir, Filtre Yapımı, Nerelerde Kullanılır, Avantajları Nelerdir ve daha fazlası için Fon Air Havalandırma Sistemleri şirketimizden bilgi ve hizmet alabilirsiniz.

Elektrostatik filtre diğer adıyla duman filtresi, baca filtresi, statik filtre veya mangal filtresidir. Elektrik enerjisini kullanarak egzoz havasındaki duman, koku, yağ ve is gibi kirletici partikülleri filtrelemeye yarar.

Bacaya ihtiyaç duyulmadan endüstriyel mutfaklarda ve sanayide ortaya çıkan yağın, dumanın ve toz gibi unsurların tutulmasında uygulanan bir filtreleme sistemidir. Fabrika ve endüstriyel mutfaklardaki zehirli toz, kir duman ve yağ atıklarının insan sağlığını tehlikeye atmadan ortadan kaldırılmasını sağlayan bir profesyonel mühendislik ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Elektrostatik Filtre Fiyatları

Bu filtreleme sistemi ile ilgili internet üzerinden ayrıntılı bilgi alabilir size uygun kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Elektrostatik filtre fiyatları müşterilerin ihtiyaçları sonrasında belirlenmektedir. Bunun nedeni ise her işletmenin ve müşterinin ihtiyacının farklı farklı olmasıdır. Ayrıca elektrostatik filtrenin yanında birçok ekipman kullanılması gerekebilmektedir. Fiyat hesaplaması yaparken bunların da göz önünde bulundurulması gerekir. Endüstriyel mutfağınızın veya tesisinizin ihtiyaçları baz alınır ilk önce keşif yapılarak projelendirme yapılır ve buna uygun fiyat belirlenir.

Elektrostatik Filtre Ne İşe Yarar?

Elektrostatik filtreler birçok alanda kullanılmaktadır. Bunların en yaygınları imalat yapan üretim haneler ve endüstriyel mutfaklardır. Bu tarz tesislerde sürekli olarak istenmeyen koku, yağ, toz is- pis ortaya çıkar. Bunların temizlenmesi hem işyerinde çalışan kişilerin hem de çevre sakinlerinin sağlığı için önem arz etmektedir. Elektrostatik filtreler yapıları itibariyle az enerji harcamaları ve yağı %99 oranında tutmalarından dolayı oldukça çevreci ürünlerdir.

2. El Elektrostatik Filtre Fiyatları

2. El ürün satan yerlerden ve internet üzerinden ilgili site ve uygulamalardan ikinci elektrostatik filtreler hakkında bilgi sahibi olabilir size en uygun ürüne sahip olabilirsiniz. Havalandırma makinelerini ve gerekli ekipmanları parça veya bütün halinde daha uygun fiyata almak isteyen müşteriler için ikinci el ürünler tercih edilebilir.

Elektrostatik Filtre Sistemi

Elektrostatik filtreler; baca filtresi, duman filtresi gibi isimlerle de anılan bir filtreleme sistemidir. Sürtünmeden oluşan elektriğin çekme işlevi bu filtrelerde kullanılır. Bu filtreler yaptığı işe göre çeşitlilik göstermektedir. Üç çeşit filtre bulunmaktadır.

  • Havalandırma ve klima cihazları için yer alan statik filtreler. Havadaki toz zerreciklerini çekerek cihazın ömrünü uzatır.
  • Bor yağı, asit buharı ve endüstriyel kebap kategorisinde yer alan yüksek amperli filtreler.
  • Katı yakıt kategorisinde yer alan elektrostatik filtreler.

Elektrostatik Hava Filtresi

Ortamdaki havanın temizlenmesini sağlayan o ortamda bulunan sigara kokusu, is, duman yağ gibi atıkların tutularak zararlarının en aza indirgendiği bir filtredir. İşletmelerin dışarıya saldıkları kötü kokulu kirli ve yağlı havayı arındırır. Elektrostatik hızlandırma ile hava bir fan ile çekilerek yıkanabilir metal ön filtreye sokulur ve böylelikle hava büyük partiküllerden arındırılır.

Elektrostatik Filtre Çalışma Prensibi

Elektrostatik filtreler plakalar arasında oluşturulan yüksek gerilim alanından yararlanılarak arasından geçen havada yer alan yüklü parçacıkların elektrostatik çekim kuvveti, plakalar tarafından yakalanması ile çalışmaktadır.

Kirli hava ilk olarak kaba ön filtreden geçmektedir. Bu sayede büyük partiküller gözenekli yapıya takılarak tutunur. Geride kalan 10 ile0.1 mikron büyüklüğe sahip kirleticiler iyonizer yükleyicide negatif elektrik yükü ile yüklenir. Toplayıcı hücreden geçerek negatif yüklü parçacıklar pozitif yüklü plakalar sayesinde çekilerek toplanmaktadır. Zamanla biriken bu parçacıklar plakalardan süzülerek yağ tavasında toplanır.

Elektrostatik Filtre Nedir?

Elektrostatik filtre, duman ve koku partiküllerini filtrelemek için tasarlanmış farklı komponentlerden oluşmaktadır. Kirli hava üç farklı aşamadan geçirilerek tam anlamıyla ayrıştırılır.  Elektrostatik filtreler hava ısıtıcıları ile cebri çekme fanları arasına yerleştirilmektedir. Böylece baca gazlarının içerdiği uçucu küllerin, gaz kanalları ve fan kanatlarında oluşturabileceği yanmalar da önlenir.

Filtreye takılan parçalar uygun zamanlarda temizlenir ve yeniden yerine takılır.

Elektrostatik Filtre Yapımı

İlk önce hava temizleyicisinin tasarımının şartlara bağlı olduğu ve hangi amaçla bir hava temizleyicisinin kullanılması gerektiği tespit edilmelidir. Buna uygun olarak basit tasarımları ev ortamında yapmak mümkündür. Gerekli ekipmanların temini ve yapımla ilgili videolar izlenerek kendiniz de size uygun bir filtre imal edebilirsiniz. Ancak büyük ve kapsamlı elektrostatik filtre yapımı için son teknoloji mühendislik ürünlerinden yararlanılarak teknik ekip tarafından titizlikle yapılması gerekir.

Elektrostatik Filtre Nerelerde Kullanılır?

Elektrostatik filtrelerin kullanım alanları; Restoranların her alanında kafelerde, otellerde endüstriyel mutfaklarda tekstil atölyelerinde büyük işletmelerde kullanılır. Kısacası dumanın yağ kokusunun zehirli veya pis kokunun tozun olduğu her yerde elektrostatik filtreler kullanılır. Bunlardan bazıları; kebap ocakları, döner ocakları, fırınlar, yemek salonları, sanayi presleri, lazer kesim makineleri, enjeksiyon makineleri, matbaalar, laboratuvarlar ve sigara odaları gibi yerlerde kullanılır.

Elektrostatik Filtrenin Avantajları Nelerdir?

Endüstriyel koku, kir ve dumanı en kısa sürede en etkili şekilde temizlemeye yarayan bir filtre sistemidir. Büyük işletmelerde ve bu işletmelerin mutfaklarında meydana gelen kirin, tozun pis havanın yağın ve dumanın en az %90 oranında temizlenmesini sağlar. Çevre kirliliğinin önlenmesine büyük oranda katkıda bulunan bir havalandırma sistemleridir. Enerji maliyeti oldukça düşüktür. İş güvenliği ve sağlığı konusunda etkili bir üründür.

 

SSS

Elektrostatik Filtre Nedir ve Nasıl Çalışır?

Elektrostatik filtre, endüstriyel mutfaklarda duman, davlumbazdan çıkan yağı, sanayi dumanını, tekstil gibi sektörlerde oluşan yağı filtreleme sistemidir. Ayrıca baca ihtiyacı olmayan yerlerde çıkan koku ve dumanı çevreyi rahatsız edecek seviyede olması durumunda bu filtre tercih edilir. Plakalar arasında olan yüksek gerilim alanından faydalanıp havada bulunan yüklü parçacıkları içine çeker. Partikül yakalama seviyesi güçlüdür.

Elektrostatik Filtre Ne Demek?

Elektrostatik filtreler, endüstriyel tesisler, gıda tesisleri gibi imalat aşamalarında oluşan gazları filtre etmek amacı ile kullanılırlar. Kebap ocakları, döner ocakları, fırınlar, mutfaklar, yemek salonları, matbaalar, tüm sanayi merkezleri, lazer kesimciler gibi birçok işletmede kullanılmalıdır.  Özel metal malzemeden imal edilen elektrostatik filtreler, doğaya karışmaması gereken kötü havayı filtrelemek ile görevlidir.

ESP Filtre Ne İşe Yarar?

ESP üniteleri, mutfak ve egzoz sistemlerinden çıkan kötü havayı, hidrokarbonlardan arıtmak ve de temizlemek amacı ile kullanılır. Kısaca kirli havayı kirinden arındırır. Çok iyi partikül yakalama özelliğine sahipleridir. ESP’de yüzde 98’e varan verim elde edildiği görülmüştür.  Büyük parçacıklar ön tabakada ayrıştırılır. Daha sonra bir sonraki filtreye aktarılır ve orada da temizlenir.

Elektrostatik Filtre Temizliği Nasıl Olur?

Yıkama kazanına su doldurulup yağ çözücü ilave edilir.  Elektrostatik filtreyi kaldırabilecek bir araç ile yıkama kazanı içerisine konulur.  Suyun sıcak olduğundan emin olunmalıdır. Yaklaşık yarım saat içerisinde filtre temizlenmiş olur. Elektrostatik filtreler için yıkama kazanları ve üniteler bulunmaktadır.  Yağ çözücü gibi kimyasalların kullanımı önemlidir. Suyun yaklaşık 50-60 derece olması gerekmektedir. Daha sonra durulama işlemi yapılmalıdır.

https://tr.pinterest.com/fonhavalandirmasistemleri/

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Paylaş
Ürün Sipariş Formu

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.