Havalandırma

25.02.2023
38
Havalandırma

Ortam Havalandırması

 

Günümüzde iç mekanlarda bulunan kirli havanın tahliyesi ve temizlenmesi için buluşlar ortaya çıkmıştır. Belirli teknikler ve cihazlar ile ortamdaki zararlı havayı büyük oranda temizlenir. Bu buluşların amacı sağlıksız olan havayı insanların/canlıların solumasını önlemektir. Çünkü kapalı alanlarda bu mikroorganizmalar daha hızlı bir şekilde ulaşmaktadır. Bu tarz alanlarda havanın temizlenmesi insan sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir.

WhatsApp Image 2023 02 25 at 15.18.18 8

 

Temiz Havanın Günlük Yaşantımıza Etkileri Nelerdir?

 

Temiz hava konusunda ev ve iş yerleri insanların uzun zaman geçirdikleri kapalı ortamlardır. Uzun süre içerisinde bulunduğumuz bu mekanların hava sirkülasyonu çok önemlidir. Çünkü tozlu ve mikroplu ortamlar çeşitli sağlık sorunları yaratmaktadır. Dolasıyla insan sağlığını tehdit eden bu konu göz ardı edilmemelidir.

 

Temiz Hava Nasıl Kirlenir?

Temiz havayı kirleten birçok madde vardır. Öncelikle ilk akla gelenler sigara dumanı, deterjan ve deodorant kokuları gibi kimyasallar kirliliğe yol açar. Bunun yanı sıra öksürük vb. yollarla da birçok mikrop havaya yayılır. Gözle görünenin dışında da oldukça yüksek oranda kirli hava ortama hâkim olabilir. Dolasıyla ortam havalandırması gereklidir.

 

Kirli Havanın Yol Açtığı Etkiler Nelerdir?

 

Kirli hava solunum yoluyla insan vücuduna girdiğinde hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Dolasıyla solunum hastalıklarının (astım, alerji KOAH vb.) gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Yapılan araştırmalarda kalp, cilt ve göz problemlerine de yol açtığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra konsantrasyon ve uyku problemleri de yaratmaktadır. Bu kadar ciddi rahatsızlıklara yol açması karşısında havalandırma kesinlikle yapılması gerekmektedir.

 

İç Ortamlardaki Hava Nasıl Temizlenir?

 

Ev ortamlarında hava tahliyesi için cihazlar her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Hava sirkülasyonunun en gerekliği olduğu mekanlar büyük iş yerleri, alışveriş merkezleri gibi yerlerdir. Büyük ve insan nüfusunun yoğun olduğu yerlerde havalandırma bulunmalıdır. Ortam havalandırması olmaması durumunda çeşitli rahatsızlıklar zincirleme ilerleyecektir. Burada önemli olan soru bu ortamlarda hava tahliyesi nasıl gerçekleşir olmalıdır. Çünkü büyük ortamlarda hava tahliyesi daha büyük bir sistem isteyecektir. Fon Air hava tahliye sistemleri üzerine 2004’ten bu yana hizmet veren bir şirkettir. İklimlendirme, hava temizliği, makine imalatı gibi geniş çaplı hizmetler sunmaktadır.

WhatsApp Image 2023 02 25 at 15.18.18 7

Fon Air Hava Tahliyesi İçin Sağladığı Ürünler Nelerdir?

1. Havalanma Sistemleri: Fon Air öncelikle çeşitli havalanma sistemleri geliştirmiştir. Dolasıyla yelpaze oldukça geniştir. Havalanmasını istediğiniz mekân ev, fabrika, hastane vb. tüm alanlar olabilir. Her biri için ayrı özellikle havalanma sistemi kurmaktadırlar.
2. Toz Toplama Sistemleri: Bu sistemler seramik, plastik, ilaç, gıda, kâğıt gibi endüstriyel ortamlarda ihtiyaç duyulur. Bu sistem sayesinde üretim anında zararlı toz taneciklerinin toplanması sağlanır. Bu hava bu sistem sayesinde filtrelenmezse insan sağlığı büyük tehdit altındadır demektir. Çünkü solunum yoluyla bu tozlar direkt olarak ciğerlerimize ulaşmaktadır.
3. Hava Kanalı: Bu sistem içerideki kirli havayı alır ve dışarıdan temiz havayı getirir. Birçok alanda kullanılan sistemdir.
4. Elektrostatik Filtre: Bu filtre duman, baca, statik veya mangal filtresi adını da alır. Bu sistem elektrik kullanarak havdaki duman, koku, yağ gibi kirli havayı filtrelemeyi sağlar. Endüstriyel mutfaklar ve sanayi alanlarının özellikle ihtiyaç duyduğu bir sistemdir.
5. Akrobat Kol Havalanması: Vakumlama sistemi ile ortamdaki kirli havayı temizlemeye yardımcı olur.
6. Klima Santralleri: İnsan topluluğunun yoğun olduğu yerlerde ihtiyaç duyulur. (Restoran, konferans salonları, toplantı salonları vb.) Kısacası dışarıdan gelen havayı hapseden ve filtreleyerek dağıtan bir sistemdir.
7. Baca Sistemleri: Havayı emer ve ortama temiz hava yayar. Çeşitli ekipmanlarla kurulmaktadır.

Tüm sistemleri incelediğimizde hepsinin amacının temiz havayı sağlamak olduğunu görüyoruz. Hepsinin de dikkat çektiği nokta insan sağlığıdır. İnsan sağlığını kritik derecede etkilediğinden bu sistemlerin kurulması kaçınılmazdır. Her kapalı ortamın temiz havaya ihtiyacının karşılanması ve kötü havanın filtrelenmesi gerekir. Fon Air internet sayfasından sistemleri ayrıntılı inceleyebilirsiniz

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Paylaş
Ürün Sipariş Formu

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.