Hava Kanalı Çeşitleri

25.02.2023
133
Hava Kanalı Çeşitleri

Havalandırma Kanalı

 

İnsan ya da ürünlerin olduğu ortamlarda bulunan hava, zamanla tazeliğini kaybederek kirlenmeye başlar. Bu durum ortamdaki hava kalitesinin düşmesine ve o ortamda bulunan kişilerin sağlıklı şekilde nefes alışverişi yapmasına engel olur. Aynı zamanda kalitesiz hava koşulları ortamda bulunan ürünlerin kokmasına ve bozulmasına da neden olabilir. Ancak son dönemlerde geliştirilen havalandırma sistemleri sayesinde bu sorunun önüne geçmek artık çok kolay.

WhatsApp Image 2023 02 25 at 15.07.45

 

Havalandırma Kanalları Nedir?

 

Kapalı ortamlarda bulunan ve zamanla kirlenen havanın dağıtılması, kirli havanın dışarıya çıkarılması için kullanılan geçit şeklindeki sistemlere havalandırma kanalı denilmektedir. Havalandırma kanalları hava akışının yetersiz kaldığı kapalı ortamlardaki hava akışı sorunlarını sağlıklı bir şekilde çözmek için kullanılır. Kapalı ortamlardaki havanın temiz olması demek sağlıklı nefes alışverişi yapmak demektir.

 

İçerideki havanın temizlenmesi için havalandırma kanalı kullanılmasının asıl nedeni; dışarıdan alınan havanın havalandırma borusu içerisinde filtrelendikten sonra ortama kaliteli hava şeklinde verilmesidir. Pencere ya da kapı açarak ortamı havalandırmak bu filtrelemeyi sağlamamaktır. Kapalı ortamlarda içerideki hava, havalandırma borusu sayesinde dışarıya atılarak temiz hava ile takas edilmektedir.

 

Havalandırma Kanalı Çeşitleri Nelerdir?

 

Havalandırma sistemlerinde kullanılan kanal çeşitleri spiro kanal (yuvarlak hava kanalları), Oval hava kanalları, Kare hava kanalları ve flexible hava kanalları olmak üzere dört çeşittir. Hava kanalları üretiminde kullanılan malzemeler alüminyum, galvaniz, bakır ve paslanmaz çeliktir. Bu havalandırma kanalı çeşitleri içerisinden en çok tercih edilen kanal çeşidi ise sağladığı avantajlar nedeniyle spiro kanallardır.

Havalandırma Sistemleri

 

Spiro (Yuvarlak) Hava Kanalı Nedir?

 

Yuvarlak hava kanalı olarak da bilinen spiro kanal kullanımı en yaygın olan havalandırma kanalı çeşitlerindendir. Özellikle de yüksek tavan uygulaması mümkün olmayan açık tavanlı alanlarda kullanılmaktadır. Spiro hava kanalının tercih edilmesinin nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

-Ağırlığı daha düşüktür.

-Yalıtım alanı ve çevresi kısadır.

-Montajı kolay ve hızlıdır.

-Tüm hava koşullarında montaj yapılabilmektedir.

-Conta sistemlerinin özelliği sayesinde hava sızdırma olasılığı çok düşüktür.

-Enerji ve fan kullanma konusunda tasarrufludur.

-Çevreye duyarlı sistemler kullanılmaktadır. Kimyasal içerikli malzemeler kullanılmamaktadır.

-Kullanılan malzemeler solvent bazlıdır.

-Sessizdir ve dayanıklılığı yüksektir.

-Görünümü estetiktir. Mekanla uyum sağlar.

-3000 Pa’a kadar yüksek basınçlara dayanıklıdır.

-30 C ile +100 C arasındaki sıcaklıklara dayanıklıdır.

Spiro (yuvarlak) hava kanalları Fon Air Havalandırma güvencesi ile ihtiyaçlarınıza uygun şekilde üretilmektedir. Bilgisayar sistemli üretim olanaklarımız ile istenilen ölçülerde, istenilen malzemede bütçe dostu ve güvenli havalandırma kanalı üretimi sağlamaktayız.

Oval Havalandırma Kanalı Nedir?

 

Oval havalandırma kanalları genellikle kot problemi bulunan yapılarda kullanılmaktadır. Oval havalandırma kanalları kot problemi bulunan yapılarda hava akışının kolaylıkla sağlanması ve basınç gibi herhangi bir hava sorunun yaşanmaması için en uygun sistemdir. Oval hava kanallarının yüzey alanı düşüktür ve basınç daha azdır. Bu nedenle özellikle mimari açıdan basınç yaratmaya meyilli alanlarda düzgün hava akışı sağlamaktadır.

IMG 0672

 

Kare Havalandırma Kanalı Nedir?

 

Kare havalandırma kanalları sinema, konferans salonları gibi çok büyük alanlarda kullanılan içerideki hava kalitesini düzenleyen kanallardır. Kare havalandırma kanalları çok büyük alanlara uygulandığı için pek çok faktör göz önünde bulundurularak çok ince hesaplamalar yapılarak usta kişiler tarafından monte edilmelidir. Çünkü yanlış monte edilmesi durumunda çok büyük sorunlara yol açmakta ve baştan monte edilme durumu söz konusu olmaktadır.

 

Kare havalandırma kanalı imalatı ve montajını Fon Air Havalandırma kalitesi ve tecrübesi ile yaptırmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Firmamız havalandırma sistemleri konusunda profesyonel ekibi ve son teknolojiye uyumlanmış makineleriyle 18 yıldır havalandırma sistemleri sektöründe hizmet vermektedir.

AAAAA222

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Paylaş
Ürün Sipariş Formu

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.