Koku Tutucu Filtre

25.07.2022
36
Koku Tutucu Filtre

Koku tutucu filtre nedir? Koku yer, zaman, mekan, fark etmeksizin oluşan bir durumdur. Kokuların bazıları oldukça zararlı ve kötü kokabilmektedir. Bu gibi durumlar için birçok önlem alma veya kokuyu ortadan kaldırma yöntemleri mevcuttur.  Koku tutucu karbon filtreler kokuya karşı uygulanan bir filtre türüdür.

Endüstriyel alanlarda veya koku oluşumuna müsait iş yerlerinde koku giderimi ve gaz türündeki yapıları filtrelemeye yarar. Koku tutucu filtre kaynağından çıkan kokuları ortadan kaldırmayı amaçlar. İstenmeyen kokunun havaya karışmasını önler ve kokuyu hapseder. Sadece koku gidermek için değil kimyasal ve fiziksel arıtmalarda da kullanılmaktadır.

Koku Tutucu Filtrelerin Özellikleri

Koku tutucu filtre çeşitlerinin en bilineni ve tercih edileni karbon filtrelerdir. Karbon filtreler kokuya karşı çıkmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Yüzde 80 ve 90 oranlarında koku tutma kapasitesine sahiplerdir. Tiner, boya, cila, solvent, alkol, tütün, hastane kokuları, kozmetik kokuları, yemek kokuları, çürümüş gıda kokuları gibi kokuların da tutulmasına yardımcı olur. İçindeki aktif karbon granülleri değişimini kolaylaştıran kapaklı modelleri bulunur. Ayrıca galvaniz metalden silindir şeklinde üretilmektedir.

Aktif karbon filtreler gaz moleküllerini etkili bir şekilde yakalar. Yüzeylerinde milyonlarca gözenek yer almaktadır. Koku molekülleri bu gözeneklerde hapsedilir ve koku filtrelemesi yapılır. Bu filtreler kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 3 ila 6 ay arasında değişimi yapılmalıdır. Filtre kartuşunu değiştirmeye gerek yoktur sadece iç kısmının değiştirilmesi yeterlidir. İç kısmına karbon kaset denmektedir.

Koku Tutucu Karbon Filtrelerin Faydaları

Koku tutucu karbon filtre çeşitlerinden karbon filtreler yüksek koku şikayetleriniz için birebirdir.  Kebap salonları, balıkçı ve ızgaracılar gibi kokunun bilhassa yoğun olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Son zamanlarda oldukça popülerleşmiş ve standart hava filtrelerinin yanı sıra daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.  Sigara içilen bir ortamda aktif karbon filtre bulunuyorsa değişim süresi daha da sıklaştırılmalıdır.

Peki aktif karbonun filtreleyemeyeceği maddeler nelerdir? Mineraller, tuzlar veya kirletici olarak kabul edilmeyen demir gibi maddeleri filtreleyemez. Bunların yanı sıra;

  • Kurşun,
  • Arsenik,
  • Asbest

Gibi inorganik kirleticiler aktif karbon tarafından filtrelenemez. Genel olarak iki tip karbon filtre mevcuttur. Aktif karbon ve B blok karbon olarak iki çeşidi bulunmaktadır.

https://www.facebook.com/fonhavalandirmasistemleri
https://tr.pinterest.com/fonhavalandirmasistemleri/

Fon Air Havalandırma Sistemleri şirketimiz Koku Tutucu Filtre alanında da hizmetlerine devam etmektedir. Müşterilerimizi memnun etmek ve kaliteli ürünler sunmak için Ar-ge çalışmaları yapmaktayız. Bizi hemen arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Paylaş
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.