Klima Santralleri

15.01.2022
122
Klima Santralleri

Klima Santralleri Filtreleri alanında hizmet veren firmamızı arayarak en ekonomik çözümlerle santral filtrelerine erişebilirsiniz.

Bu santraller tesis, fabrika veya binalardaki iç havanın temizlenerek dışarı atılması konusunda oldukça işe yarar. Çatılara monte edilen bu sistemler kanallar sayesinde her bir odaya rahatlıkla ulaşabilirler.

Klima Santralleri insan yoğunluğunun çok ve kalabalık olduğu ortamlarda kullanılır. Örnek vermek gerekirse restoranlar, toplantı salonları, kongre merkezleri, etkinlik salonları vb.

https://tr.pinterest.com/fonhavalandirmasistemleri/

Klima Santrali Filtreleri

Klima santralleri bir binadaki havayı dağıtır ve şartlandırır. Kanallardan geçen havayı arındırır, ısıtır ve soğuturlar. Ayrıca havayı basınçlandırabilir ve kullanılmış kirli havayı odalardan AHU’ya geri çekebilirler. Kullanılan hava devridaim edilir ve içerdiği termal enerji taze hava girişine geri beslenebilir. Klima santralinin temel işlevi, odayı veya binayı daha konforlu hale getirmektir.

Konut binalarında, birkaç farklı tipte klima santrali vardır. En basitlerine terminal üniteleri denir ve sadece bir hava filtresi ve bobini olabilir. Diğer bir tip ise, %100 dış hava şartlandıran bir tamamlama havası ünitesidir. Klima santralleri ısıtma ve soğutma üniteleri veya paket üniteler olarak da bilinmektedir. Genellikle bir binanın çatısına kurulurlar. Son olarak, çatı hava işleyicileri vardır. Çoğu çatı tipi klima santrali yan yanadır.

Bir hava filtresinin birincil amacı, klima santraline toz girmesini önlemektir. Bazı ünitelerde kumun girmesini önlemek için özel bir kum filtresi bulunur. Bu, çöl ortamlarına yakın yerler için kullanışlıdır. Sahra kumu, Dünya’ya yerleşmeden önce kilometrelerce yol kat edebilir. İskandinavya ve Grönland’da Sahra’dan gelen tozun yağmura dönüştüğü durumlar oldu. Bu nedenle, bu üniteler herhangi bir temiz oda için gereklidir.

Klima Santralleri tipik olarak havalandırma ve sirkülasyon için birden fazla fanla yapılır. Bir AHU’nun muhafazası genellikle metalden yapılır veya korozyona dayanıklı yapı için boyanır. Birçok AHU, güç tüketimini optimize etmek için EC fanları kullanır. Birçok farklı tipte klima santrali ve bileşenleri vardır. Binanızın ihtiyaçları ve bütçeniz için doğru olanı seçin. Birini seçerken, verimlilik hedeflerinizi ve güç gereksinimlerinizi karşılayan bir birim seçtiğinizden emin olun.

Klima santrali, dışarıdan gelen havayı toplayan ve dağıtan büyük bir kutudur. Bir üfleyici ve filtre rafları içerir ve bina içindeki sıcaklık ve nem seviyelerini ayarlar. Buna ek olarak, ünite tipik olarak binanın çatısında bulunur. Kanallar AHU’dan çeşitli odalara kadar uzanır. Bu üniteden gelen hava ihtiyaca göre soğutulabilir veya ısıtılabilir. AHU’lar ayrıca çeşitli boyutlarda gelir.

Bir AHU sisteminin bileşenleri kasa, fan, ısıtma bobini ve filtrelerdir. AHU’lar çift veya tek cidarlı olabilir ve çeşitli proje gereksinimlerine uyacak şekilde istiflenebilir. Klima santralleri tipik olarak çok çeşitli fanlar, filtreler ve kontrol paketleri içerir. Opsiyonel bileşenler arasında havadan havaya ısı eşanjörleri, duyulur ve toplam enerji çarkları ve yüzey ve baypas damperleri yer alabilir. AHU’lar, birçok farklı bina tipinde iç ve dış sıcaklıkları kontrol etmek için kullanılabilir.

 

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Paylaş
Ürün Sipariş Formu

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.