Hava Kanalı Havalandırma Kanalı

18.03.2022
276
Hava Kanalı Havalandırma Kanalı

 

Hava Kanalı veya Havalandırma Kanalı Fiyatlarımız çok ekonomiktir. Spiro Kanal Boru, Flexible (Flex) Hava Kanalı, Galvaniz Hava Kanalı, Yuvarlak Hava Kanalı hizmetlerimiz devam etmektedir.

Hava Kanalları Denilince Aklımıza Neler Gelmektedir?

Hava kanalları genellikle kötü ya da pis kokuyu fitre sistemlerinden geçirerek dışarı atıp temiz koku getirmesidir. Bu hava kanalları aslında üç gruba ayrılır. Hava kanallarının grupları spiro hava kanalı aynı zamanda yuvarlak hava kanalı ve bir diğeri de elips hava kanalı olabilir. Bu hava kanalları aynı zamanda dikdörtgen hava kanalı olarak da bulunabilir. Ama bir şey dikkat edecek olursak elips hava kanalı ile yuvarlak hava kanalı arasında büyük fark vardır. Bunlar hava kanalları çeşitleri arasındadır. Bu hava kanalları paralel spiro hava kanalı olarak sağlıklı bir şekilde devam edilebilmesi için bunları ihtiyaç vardır. Aslında hava kanalları üçe ayrılır. Bu hava kanalları insan sağlığı için oldukça önemlidir. Günümüzde de önemini gitgide artmaktadır.

Hayatımızda hava kanalları nerelerde bulunur diye düşünürken ortamda çekilen bütün kötü kokuları yok etme özelliğine sahiptir. Bu hava kanallarında son zamanlarda spiro hava kanalı oldukça önemlidir. Bu spiro hava kanalı geliştirdiği teknolojisi ile ortamı tertemiz bir hale getirir. Birçok hava kanalları bulunmaktadır.

Elips Hava Kanalı Nedir Nerelerde Kullanılır?

Bu kanal günümüzde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz elips hava kanalı C sınıfı derecesinde sızdırmaz özelliğe sahiptir. Bu elips hava kanalı günümüzde birçok yerde kullanılmaktadır. İnsanlar elips hava kanalı kullanırken paslanmaz bir şekilde üretildiğini bilmektedir. Buna benzer hava kanalları günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı elips hava kanalı gibi c sınıfı üretilen bir diğer hava kanalları ise spiro hava kanalı olarak adlandırılır. Bu hava kanalları birçok yerde yaygın halde kullanılmaktadır. Günümüzde spiro hava kanalı aynı şekilde paslanmaz bir biçimde üretilmiştir. Çevreye karşı da oldukça duyarlıdır.

Elips hava kanalından bahsedecek olursak TSE standartlarına önem verip uygulanan en önemli hava kanalıdır. Bu elips hava kanalı mimariler de özellikle tercih edilir. Aynı zamanda güzel çözümler sunmaktadır. Bu elips hava kanalı yuvarlak bir görüntü yandırdığından dolayı buradaki hava akışı biraz daha laminer olur. Bu hava kanalları insan sağlığı için oldukça önemlidir. Günümüzde de önemini gitgide artmaktadır.

Yuvarlak Hava Kanalı Neden Gerekli?

Günümüzde bakıldığı zaman birbirine benzeyen birçok hava kanalı vardır. Bunların arasında yuvarlak hava kanalı ve dikdörtgen hava kanalı gelmektedir. Bu hava kanalları havayı oldukça iyi çekmektedir. Bu yuvarlak hava kanalı ortamda bulunan sebzeleri ve meyveleri canlı tutmaktadır. Özellikleri sayesinde kokuyor kötü havadan alıp yerine temiz bir hava bırakmaktadır. Bu yuvarlak hava kanalı sayesinde havanın hastalık yapma oranı düşmektedir. Son zamanların vazgeçilmezi olan yuvarlak hava kanalı solunum sistemleri için oldukça faydalıdır. Bu faydaları için sıklıkla tercih edilen sistemler arasındadır.

Bu yuvarlak hava kanalı havanın taşınmasını sağlar. Kirlenmiş kötü kokan havaya dışarı atarak temiz havayı içeri sokar. Aynı zamanda yuvarlak hava kanalı diğer hava kanallarına benzer şekilde bir ortam sağlar. Bu konuda elips hava kanalı için benzerlik göstermektedir. Ortam temizledikçe çevrede temizlenir.

Dikdörtgen Hava Kanalı Neden Kullanılır?

Hava kanallarının en çok bahsedilen kanalları arasındadır. Bu dikdörtgen hava kanalı ölçüm ve ebat olarak değişiklik göstermektedir. Bu kanal havanın şartlanmış halini istenilen yere taşır. O yüzden dikdörtgen hava kanalı  oldukça önemli kanaldır. Temiz havayı içeri yayarak kötü havayı dışarı çıkarır. Bu hava kanalı spiro hava kanalı için benzerlik gösterebilir. Bu yüzden tercih edilirse spiro hava kanalı ya da dikdörtgen hava kanalına rahatlıkla tercih edebilir. Bu hava kanalları ne kadar çok kullanırsak ortam ve çevre o kadar çok temizlenir.

Bu kanal görüntüsüyle dikkat çekmektedir. Bu dikdörtgen hava kanalı ortamda bulunan bütün kötü kokuyor iyi bir şekilde çekme özelliğine sahiptir. Bu şekilde ortam sürekli canlı tutulur ve hava devir daimi yapılır. Günümüzde, yaygın olarak kullanılan bu dikdörtgen hava kanalı oldukça çevirici hava kanalıdır. Bu kanal özellik olarak elips hava kanalı özelliklerini andırır. Bu kanal hava basıncını istenilen düzeyde ayarlayarak ortamdaki havayı değiştirir. Bunun dışında yaygın olarak kullanılan dikdörtgen hava kanalı gerek şekli gerek boyutları ile oldukça dikkat çekmektedir. Bu hava kanallarının genel niteliği ortamı temizlemektir. İnsan sağlığını riske atacak şeylerden kaçınmaktır.

Flexible (Flex) Hava Kanalı

Evinizde Flexible (flex) hava kanalı kullanmanın pek çok faydası vardır ve bu avantajlar bu makalede ele alınmıştır. İlk olarak, esnek bir kanal, sert kanal gibi geleneksel kanal sistemine göre kolaylık sağlar. Genellikle mevcut rijit kanal sistemine besleme havası çıkışları eklemek için kullanılırlar. Farklı esnek kanal türleri, yalıtımlı, yalıtımsız ve açık uçlu kanalları içerir. İki yaygın esnek hava kanalı boyutu vardır: 4″ ve 18″ kanallar.

İkincisi, Flexible (flex) bir kanalın tam olarak kesilmesi gerekmez. Bir inç veya daha az toleransa sahip sert kanalların aksine, esnek kanallar gerekenden birkaç fit daha uzun kesilebilir. Esnek bir kanaldaki ekstra boşluk, havanın hedefine ulaşmak için daha uzağa gitmesini sağlayarak hava akışını azaltır. Esnek bir kanal tel çubuklardan yapıldığından, hava akışını azaltan daha fazla sürtünme vardır.

Üçüncüsü, Flexible (flex) hava kanalı UL-181 dereceli mastik ile kapatılmalıdır. Yerine sabitlemek için bağlama sargıları kullanılmalıdır. İdeal olarak, tüm kanallar şartlandırılmış alanlara yerleştirilmelidir. Örneğin, kanalınız kirişler arasında veya asma tavanlar arasında geçiyorsa, bunları yalıtmak önemlidir. Tavan araları, özellikle yalıtım çatı katında ise, zorluklar yaratabilir. Kanalları çatı kaplamasının dışına ve mertek bölmelerine yerleştirmek en iyisidir.

Flexible (flex) kanal kullanmanın dezavantajı, mükemmel olmamasıdır. Kanalı yeterince sıkı çekemiyorsunuz ve içinin inişli çıkışlı ve sıkıştırılmış olma riski var. Bu, içinden havanın akmayacağı ve sarkmaya neden olabileceği anlamına gelir. Ayrıca, esnek kanal düşen nesnelerden kaynaklanan hasara karşı hassastır. Flexible (flex) kanala ihtiyacınız olup olmadığından emin değilseniz, Building America tarafından hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz. Profesyonel olarak üretilmiş videolardan ve ek indirmelerden oluşur.

https://tr.pinterest.com/fonhavalandirmasistemleri/

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Paylaş
Ürün Sipariş Formu

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.